Fiat 500: Bezpieczeństwo osób

Fiat 500 –> Ostrzeżenia i zalecenia –> Bezpieczeństwo osób

1) KLUCZYKI

Przycisk B-rys. 9 należy naciskać tylko wówczas, gdy kluczyk znajduje się w pewnej odległości od ciała, a w szczególności od oczu i od przedmiotów mogących ulec zniszczeniu (np. ubranie). Nie należy pozostawiać kluczyka bez nadzoru, aby uniknąć sytuacji, w których ktokolwiek, szczególnie dzieci, mógłby się nim bawić i nacisnąć niespodziewanie przycisk.

2) WYŁĄCZNIK ZAPŁONU

3) REGULACJE

Wszelkie regulacje (siedzeń, zagłówka, kierownicy, lusterek), powinny być wykonywane wyłącznie, gdy samochód stoi i ma wyłączony silnik.

4) SIEDZENIA

5) ZAGŁÓWKI

6) LUSTERKA WSTECZNE

Lusterka wsteczne zewnętrzne są zakrzywione, zmieniając w ten sposób nieznacznie precyzję odległości. Podczas jazdy lusterka muszą być ustawione w pozycji otwartej

7) ŚWIATŁa DO JAZDY DZIENNEJ (D.R.L.)

8) SYSTEM BLOKOWANIA PALIWA

Jeżeli po zderzeniu wyczuwalny jest zapach paliwa lub widoczne są wycieki z układu zasilania silnika, nie należy włączać systemu w celu uniknięcia ryzyka pożaru.

9) WYPOSAŻENIE WEWNĘTRZNE

10) DACH OTWIERANY - ELEKTRYCZNY DACH SKŁaDANY ELEKTRYCZNE PODNOŚNIKI SZYB

Opuszczając samochód, należy wyjmować zawsze kluczyk z wyłącznika zapłonu, aby uniknąć niespodziewanego uruchomienia tego typu urządzeń, które mogą zostać uruchomione przypadkiem, zagrażając wówczas bezpieczeństwu osób pozostałych w samochodzie: nieprawidłowe użycie dachu może być niebezpieczne. Przed i podczas działania należy zawsze upewnić się, czy pasażerowie nie będą narażeni na ryzyko poważnych obrażeń spowodowanych bezpośrednio przez przesuwające się urządzenia, jak i czy osobiste rzeczy nie zostaną wciągnięte lub zgniecione przez nie.

11) DACH SKŁaDANY

12) DRZWI

Przed otwarciem drzwi należy upewnić się czy manewr ten zostanie wykonany w warunkach bezpiecznych. Drzwi należy otwierać tylko podczas postoju samochodu.

13) BAGAŻNIK

14) BAGAŻNIK DACHOWY/NA NARTY

15) SYSTEM ABS - SYSTEM ESC

16) POKRYWA KOMORY SILNIKA

17) ELEMENTY STEROWANIA

18) CZUJNIKI PARKOWANIA

Odpowiedzialność za parkowanie oraz inne niebezpieczne manewry ponosi zawsze kierowca. Podczas wykonywania tego typu manewrów należy sprawdzić zawsze, czy w przestrzeni manewrowej nie znajdują się osoby (szczególnie dzieci) ani zwierzęta. Czujniki parkowania pomagają kierowcy przy parkowaniu, ten jednak nie powinien nigdy zmniejszać uwagi podczas wykonywania manewrów potencjalnie niebezpiecznych, nawet jeżeli wykonywane są one z małą prędkością.

19) SYSTEM START&STOP

20) AKCESORIA ZAKUPIONE PRZEZ UŻYTKOWNIKA

Należy zwracać uwagę przy montażu dodatkowych spojlerów, obręczy kół ze stopów lekkich i kołpaków niemontowanych seryjnie: mogą one zmniejszyć wentylację hamulców i ich skuteczność w przypadkach gwałtownego lub częstego hamowania lub na długich zjazdach ze wzniesienia.

Należy ponadto sprawdzić, czy nie ma przeszkód (np. dywaniki itp.), przy naciskaniu na pedały.

21) TANKOWANIE SAMOCHODU

22) PASY BEZPIECZEŃSTWA - NAPINACZE

23) BEZPIECZNE PRZEWOŻENIE DZIECI

POWAŻNE NIEBEZPIECZEŃSTWO: Foteliki dla dzieci, które montuje się w kierunku przeciwnym do ruchu samochodu, NIE powinny być montowane na siedzeniach przednich, gdy poduszka powietrzna po stronie pasażera jest aktywna.

Aktywacja poduszki powietrznej w przypadku zderzenia może spowodować śmiertelne obrażenia przewożonego dziecka, niezależnie od siły zderzenia.

Dlatego zaleca się przewozić zawsze dziecko w odpowiednim foteliku na jednym z siedzeń tylnych, gdyż jest to położenie najbardziej bezpieczne w przypadku zderzenia.

24) MONTAŻ FOTELIKA ISOFIX

25) PODUSZKI POWIETRZNE

26) URUCHAMIANIE SILNIKA

27) HAMULEC RĘCZNY

28) OBSŁUGA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW

Aby poprawnie zmienić bieg, należy wcisnąć do oporu pedał sprzęgła. W związku z tym na podłodze pod zestawem pedałów nie mogą znajdować się żadne przeszkody: należy upewnić się, czy ewentualne dywaniki są dobrze rozciągnięte i nie przeszkadzają przy naciskaniu na pedały.

29) HOLOWANIE PRZYCZEPY

30) OPONY ZIMOWE

Prędkość maksymalna dla opon zimowych ze wskaźnikiem "Q" nie może przekraczać 160 km/h; ze wskaźnikiem "T" nie może przekraczać 190 km/h; ze wskaźnikiem "H" nie może przekraczać 210 km/h; należy jednak przestrzegać przepisów Kodeksu drogowego.

31) LAMPKI SYGNALIZACYJNE I KOMUNIKATY

32) WYMIANA KOŁa

33) ZESTAW DO SZYBKIEJ NAPRAWY OPON FIX&GO

34) WYMIANA ŻARÓWKI

35) WYMIANA BEZPIECZNIKÓW

36) ŁaDOWANIE AKUMULATORA

37) HOLOWANIE SAMOCHODU

38) OBSŁUGA - SPRAWDZANIE POZIOMU PŁYNÓW

Ostrzeżenia i zalecenia

Zaleca się uważne przeczytanie poniższych ostrzeżeń. W sytuacjach awaryjnych zaleca się dzwonić na zielony numer podany w Książce ...

Stan ogólny samochodu

1) KLUCZYKI I CODE CARD  Mocne uderzenia mogą uszkodzić elementy elektroniczne znajdujące się w kluczyku. Aby zagwarantować skuteczność ...

Zobacz tez:

Obsługa napędu audio lub nośnika danych
Aktualnie odtwarzany utwór W zależności od wyposażenia pliki audio mogą być odtwarzane przez różne odtwarzacze lub nośniki danych audio. Włączyć system multimedialny i tryb CD-audio lub MP3 (patrz oddzielna instrukc ...

Światła drogowe/postojowe i parkingowe (reflektory halogenowe)
Wyłączyć oświetlenie. Otworzyć pokrywę komory silnika. Przekręcić pokrywę obudowy  w lewo i zdjąć. Przekręcić żarówkę w lewo i wyjąć. Włożyć nową ...

Wskazówki ogólne
Ważne zasady bezpieczeństwa OSTRZEŻENIE W przypadku wyłączenia zapłonu podczas jazdy ograniczone jest działanie ważnych funkcji poprawiających bezpieczeństwo lub są one całkowicie niedostępne. Może to dotyczyć np ...

Samochody