Fiat 500: Czujniki parkowania

Fiat 500 –> Poznawanie samochodu –> Czujniki parkowania

(dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)

Znajdują się w zderzaku tylnym rys. 46, a ich funkcją jest rozpoznawanie przeszkód w części tylnej samochodu i informowanie o nich kierowcy za pomocą przerywanego sygnału akustycznego.

W miarę zmniejszania się odległości od przeszkody znajdującej się z tyłu samochodu odpowiednio zwiększa się częstotliwość sygnalizacji akustycznej.

Sygnał akustyczny ulega zmianie na ciągły, kiedy odległość między samochodem a przeszkodą jest mniejsza niż około 30 cm.

pozostaje na stałym poziomie, jeżeli odległość pomiędzy samochodem a przeszkodą nie zmienia się.

Jeśli sytuacja taka dotyczy czujników bocznych, sygnał jest przerywany po około 3 sekundach w celu uniknięcia, na przykład, emisji sygnałów w przypadku manewrów wzdłuż muru.

Jeżeli czujniki rozpoznają kilka przeszkód, brana pod uwagę jest tylko ta z nich, która jest najbliżej.

Czujniki parkowania


Wersje z kolorowym wyświetlaczem

Po uaktywnieniu się czujników na wyświetlaczu pojawia się ekran pokazany na rys. 47.

Informacja o występowaniu przeszkody i odległości od niej jest więc przekazywana nie tylko poprzez sygnał dźwiękowy, ale również poprzez wskazania pojawiające się na wyświetlaczu w zestawie wskaźników.

Wersje z kolorowym wyświetlaczem


Gdy system rozpoznaje przeszkodę, na wyświetlaczu pojawia się jeden łuk w jednej lub kilku pozycjach, w zależności od odległości przeszkody od samochodu.

W razie rozpoznania przeszkody w strefie tylnej środkowej, na wyświetlaczu pojawia się tylko jeden łuk w strefie środkowej tylnej i emitowany jest jeden sygnał akustyczny. Gdy samochód zbliża się do przeszkody, na wyświetlaczu pojawia się tylko jeden migający łuk, który zbliża się do samochodu i częstotliwość sygnału jest coraz szybsza, a w pewnym momencie jest to sygnał ciągły.

W razie rozpoznania przeszkody w strefie tylnej lewej lub prawej, na wyświetlaczu pojawia się tylko jeden migający łuk w strefie tylnej lewej lub prawej i emitowany jest sygnał akustyczny o dużej częstotliwości.

Gdy samochód zbliża się do przeszkody, na wyświetlaczu pojawia się tylko jeden łuk, który zbliża się do samochodu i w pewnym momencie sygnał staje się ciągły.

Kolor widniejący na wyświetlaczu zależy od odległości od przeszkody i od jej pozycji.

Samochód jest blisko przeszkody, gdy na wyświetlaczu widnieje jedynie łuk stały i emitowany jest dźwięk ciągły.

Jeżeli przeszkód jest więcej, zostanie zasygnalizowana ta najbliższa.

Sygnalizowanie anomalii

Ewentualne anomalie czujników parkowania sygnalizowane są, podczas włączania biegu wstecznego, przez zaświecenie się w zestawie wskaźników lampki sygnalizacyjnej
(lub ikony na wyświetlaczu
kolorowym) i odnośnego komunikatu na wyświetlaczu (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano).

Działanie podczas holowania przyczepy

Działanie czujników zostaje automatycznie wyłączone w momencie włożenia wtyczki przewodu elektrycznego przyczepy.

System blokowania paliwa

Interweniuje w przypadku zderzenia, powodując:  przerwanie zasilania paliwa z konsekwencją wyłączenia silnika;  odblokowanie automatyczne drz ...

System start&stop

Urządzenie Start&Stop wyłącza automatycznie silnik za każdym razem gdy samochód zostanie zatrzymany i uruchamia go ponownie gdy kierowca zamierza ...

Zobacz tez:

Fotelik dziecięcy z górnym pasem mocującym
Wersje z zasłoną bagażnika: Zdemontować zasłonę bagażnika. Zdemontować zagłówek fotela Zabezpieczyć fotelik pasem bezpieczeństwa lub za pomocą sztywnych zaczepów ISOFIX. Zaczepić pas mocujący w gni ...

Montaż bezpiecznego fotelika dziecięcego
OSTRZEŻENIE Przed zamontowaniem fotelika dziecięcego należy: Przeczytać i przestrzegać instrukcji montażu i użytkowania dostarczonych przez producenta bezpiecznego fotelika dziecięcego. Przeczytać i przestrzegać zalecenia dotyczą ...

Działanie automatycznej skrzyni biegów
Lewostronny układ kierowniczy Prawostronny układ kierowniczy Nacisnąć przycisk przełączania, a następnie włączyć bieg. Nacisnąć pedał sprzęgła, przycisk przełączania, a następnie włączy ...

Samochody