Hyundai i10: Awaryjne uruchamianie silnika
Podłączać przewody w kolejności numerów, a rozłączać w kolejności odwrotnej.
Awaryjne uruchamianie silnika może być niebezpieczne, jeżeli wykonywane jest nieprawidłowo. Aby uniknąć odniesienia obrażeń lub uszkodzenia pojazdu czy akumulatora, należy postępować zgodnie z procedurą uruchamiania awaryjnego.
W przypadku wątpliwości gorąco zalecamy w tym wypadku skorzystanie z usług kompetentnego mechanika lub firmy holowniczej.
OSTROŻNIE
Używać wyłącznie akumulatora rozruchowego o napięciu 12 V. Użycie prądu zasilania o napięciu 24 V (dwa akumulatory 12 V połączone szeregowo lub prądnica 24 V) może uszkodzić 12-woltowy rozrusznik, układ zapłonowy lub inne podzespoły elektryczne.
OSTRZEŻENIE - Akumulator
Nigdy nie wolno podejmować prób sprawdzenia poziomu elektrolitu w akumulatorze, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia akumulatora, wybuchu i poważnych obrażeń ciała.
OSTRZEŻENIE - Akumulator
- Wszelkie źródła otwartego ognia
lub iskier należy trzymać z dala
od akumulatora. Akumulator
wytwarza wodór, który w zetknięciu
z otwartym ogniem lub iskrą
może wybuchnąć.
Nieprzestrzeganie dokładnie tych instrukcji może prowadzić do poważnych obrażeń i uszkodzenia samochodu. Jeżeli instrukcje te nie są całkowicie zrozumiałe, należy skontaktować się z wykwalifikowaną pomocą drogową.
Akumulatory samochodowe zawierają kwas siarkowy. Jest on trujący i wysoce korozyjny. Podczas awaryjnego uruchamiania silnika należy nosić okulary ochronne i uważać, by nie wylać kwasu na siebie, ubranie lub pojazd.
- Nie wolno podejmować prób awaryjnego uruchomienia silnika, gdy rozładowany akumulator jest zamarznięty lub pozbawiony elektrolitu. Może wtedy dojść do uszkodzenia akumulatora lub wybuchu.
Procedura awaryjnego uruchamiania silnika
OSTROŻNIE - Akumulator AGM (opcja)
- Akumulatory z absorpcyjną matą szklaną (AGM) są bezobsługowe i powinny być obsługiwane jedynie w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI. Do ładowania akumulatora AGM należy używać wyłącznie całkowicie automatycznych prostowników zaprojektowanych specjalnie do akumulatorów AGM.
- Jeżeli wystąpi potrzeba wymiany korka wlewu paliwa, należy ją wykonać w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.
- Nie otwierać ani nie zdejmować górnej pokrywy akumulatora. Może to spowodować wyciek elektrolitu, który jest substancją żrącą.
- Po ponownym podłączeniu lub
wymianie akumulatora AGM funkcje
ISG nie są dostępne od razu.
W razie potrzeby użycia funkcji ISG wymagana jest trwająca około 4 godziny kalibracja akumulatora przy wyłączonym zapłonie
.
1. Upewnić się, że napięcie akumulatora rozruchowego wynosi 12 v, a jego biegun ujemny jest podłączony do masy.
2. Jeżeli akumulator rozruchowy znajduje się w innym pojeździe, oba pojazdy nie mogą się dotykać.
3. Wyłączyć wszystkie niepotrzebne odbiorniki elektryczne.
4. Podłączyć przewody rozruchowe dokładnie w kolejności przedstawionej na rysunku.
Najpierw podłączyć jeden koniec przewodu do bieguna dodatniego rozładowanego akumulatora (1), a potem drugi koniec przewodu do bieguna dodatniego akumulatora rozruchowego (2).
W następnej kolejności podłączyć jeden koniec drugiego przewodu rozruchowego do bieguna ujemnego akumulatora rozruchowego (3), a drugi koniec do masywnego, stałego metalowego punktu (np. ucha do podnoszenia silnika) oddalonego od akumulatora (4). Nie wolno podłączać przewodu do (lub w pobliżu) elementu poruszającego się podczas obracania silnika rozrusznikiem.
Nie wolno dopuścić, aby przewody rozruchowe stykały się z jakimikolwiek elementami z wyjątkiem biegunów akumulatora lub odpowiednimi punktami podłączenia masy. Podczas podłączania przewodów nie wolno pochylać się nad akumulatorem.
5. Uruchomić silnik pojazdu z akumulatorem rozruchowym i pozostawić pracujący z prędkością 2000 obr./min, następnie uruchomić silnik pojazdu z rozładowanym akumulatorem.
W przypadku gdy przyczyna rozładowania akumulatora nie jest znana, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.
OSTROŻNIE - Przewody akumulatora
Za pomocą przewodu rozruchowego nie wolno łączyć między sobą biegunów ujemnych akumulatora rozruchowego i akumulatora rozładowanego.
Może to spowodować, że rozładowany akumulator przegrzeje się, jego obudowa pęknie i wyleje się elektrolit.
Zobacz tez:
Tankowanie LPG
Wyłączyć silnik.
Aby otworzyć pokrywę wlewu paliwa,
należy pociągnąć za dźwignię
otwierania pokrywy wlewu paliwa.
Aby całkowicie otworzyć pokrywę
wlewu paliwa (1), należy ją pociągnąć
r& ...
Ważne zasady bezpieczeństwa
OSTRZEŻENIE
Jeśli kanapa tylna/ fotel tylny oraz oparcie fotela nie są zablokowane,
mogą się przechylić do przodu, np. podczas hamowania lub w razie wypadku.
W wyniku tego pasażer jest dociskany przez kanapę tylną/ fotel
tylny lub oparcie f ...
Kieszeń w oparciu
(jeśli jest w wyposażeniu)
Kieszeń znajduje się z tyłu, na oparciu
siedzenia przedniego pasażera i
siedzenia kierowcy.
OSTRZEŻENIE
- Kieszenie w oparciach
W kieszeniach oparć nie należy
umieszczać ciężkich lub ostrych
przedmiotów. W razie wypad ...