Hyundai i10: Awaryjne uruchamianie silnika

Awaryjne uruchamianie silnika


Podłączać przewody w kolejności numerów, a rozłączać w kolejności odwrotnej.

Awaryjne uruchamianie silnika może być niebezpieczne, jeżeli wykonywane jest nieprawidłowo. Aby uniknąć odniesienia obrażeń lub uszkodzenia pojazdu czy akumulatora, należy postępować zgodnie z procedurą uruchamiania awaryjnego.

W przypadku wątpliwości gorąco zalecamy w tym wypadku skorzystanie z usług kompetentnego mechanika lub firmy holowniczej.

OSTROŻNIE

Używać wyłącznie akumulatora rozruchowego o napięciu 12 V. Użycie prądu zasilania o napięciu 24 V (dwa akumulatory 12 V połączone szeregowo lub prądnica 24 V) może uszkodzić 12-woltowy rozrusznik, układ zapłonowy lub inne podzespoły elektryczne.

OSTRZEŻENIE - Akumulator

Nigdy nie wolno podejmować prób sprawdzenia poziomu elektrolitu w akumulatorze, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia akumulatora, wybuchu i poważnych obrażeń ciała.

OSTRZEŻENIE - Akumulator

Procedura awaryjnego uruchamiania silnika

OSTROŻNIE - Akumulator AGM (opcja)

1. Upewnić się, że napięcie akumulatora rozruchowego wynosi 12 v, a jego biegun ujemny jest podłączony do masy.

2. Jeżeli akumulator rozruchowy znajduje się w innym pojeździe, oba pojazdy nie mogą się dotykać.

3. Wyłączyć wszystkie niepotrzebne odbiorniki elektryczne.

4. Podłączyć przewody rozruchowe dokładnie w kolejności przedstawionej na rysunku.

Najpierw podłączyć jeden koniec przewodu do bieguna dodatniego rozładowanego akumulatora (1), a potem drugi koniec przewodu do bieguna dodatniego akumulatora rozruchowego (2).

W następnej kolejności podłączyć jeden koniec drugiego przewodu rozruchowego do bieguna ujemnego akumulatora rozruchowego (3), a drugi koniec do masywnego, stałego metalowego punktu (np. ucha do podnoszenia silnika) oddalonego od akumulatora (4). Nie wolno podłączać przewodu do (lub w pobliżu) elementu poruszającego się podczas obracania silnika rozrusznikiem.

Nie wolno dopuścić, aby przewody rozruchowe stykały się z jakimikolwiek elementami z wyjątkiem biegunów akumulatora lub odpowiednimi punktami podłączenia masy. Podczas podłączania przewodów nie wolno pochylać się nad akumulatorem.

5. Uruchomić silnik pojazdu z akumulatorem rozruchowym i pozostawić pracujący z prędkością 2000 obr./min, następnie uruchomić silnik pojazdu z rozładowanym akumulatorem.

W przypadku gdy przyczyna rozładowania akumulatora nie jest znana, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI.

OSTROŻNIE - Przewody akumulatora

Za pomocą przewodu rozruchowego nie wolno łączyć między sobą biegunów ujemnych akumulatora rozruchowego i akumulatora rozładowanego.

Może to spowodować, że rozładowany akumulator przegrzeje się, jego obudowa pęknie i wyleje się elektrolit.

Awaryjne uruchamianie silnika

...

Uruchamianie silnika przez pchanie pojazdu

Silnik połączony z manualną skrzynią biegów nie może być uruchamiany przez pchanie pojazdu, ponieważ mogłoby to uszkodzić syst ...

Zobacz tez:

Układ usuwania zaparowania
Aby ograniczyć prawdopodobieństwo zaparowania przedniej szyby panoramicznej od środka, pobieranie powietrza i sterowanie klimatyzacją odbywa się automatycznie, zgodnie z pewnymi warunkami takimi jak ustawienia lub . Aby anulować układ usuwania zaparowania ...

Przyciski sterujące systemem audio w kierownicy
Niektóre funkcje systemu audio mogą być kontrolowane za pomocą przycisków sterujących w kierownicy. Obsługa systemu audio może jednak różnić się w zależności od zainstalowanego systemu audio lub systemu multimedialnego. ...

Włączanie lub wyłączanie klimatyzacji
Wskazówki ogólne Wyłączenie klimatyzacji powoduje wyłączenie dopływu powietrza oraz jego cyrkulacji wewnątrz pojazdu. Na skutek tego szyby mogą zaparować. W związku z tym klimatyzację należy wyłączać jedynie na ...

Samochody