Hyundai i10: Wymiana opon
1. Zaparkować pojazd na równym podłożu i mocno zaciągnąć hamulec postojowy.
2. Ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu R (bieg wsteczny) (w przypadku manualnej skrzyni biegów) lub dźwignię selektora w położeniu P (parkowanie) (w przypadku automatycznej skrzyni biegów).
3. Włączyć światła awaryjne.
4. Wyjąć klucz do nakrętek mocujących koła, podnośnik, uchwyt podnośnika i koło zapasowe z pojazdu.
5. Zablokować przód i tył koła znajdującego się po przeciwnej stronie i po przekątnej od miejsca zamocowania podnośnika.
OSTRZEŻENIE - Zmiana koła
- Aby uniemożliwić ruch pojazdu podczas zmiany koła, należy zawsze całkowicie zaciągnąć hamulec postojowy i zablokować koło znajdujące się po przekątnej względem zmienianego koła.
- Zalecamy położenie blokad pod koła pojazdu i opuszczenie pojazdu przez wszystkie osoby.
6. Poluzować o jeden obrót wszystkie nakrętki mocujące koło. Nie wolno demontować żadnej nakrętki, dopóki koło nie zostanie uniesione nad podłoże.
7. Umieścić podnośnik z przodu lub z tyłu w miejscu położonym najbliżej koła, które będzie wymieniane. Montować podnośnik w przeznaczonych do tego miejscach podwozia. Miejsca przeznaczone do montażu podnośnika wyposażone są w płytki przyspawane do ramy, z dwoma zaczepami i wypustem wskazującym.
OSTRZEŻENIE - Mocowanie podnośnika
Aby ograniczyć ryzyko obrażeń, należy upewnić się, że podnośnik mocowany jest wyłącznie w odpowiednich punktach pojazdu i w odpowiednim położeniu. Nie wolno używać żadnych innych punktów do mocowania podnośnika.
8. Włożyć uchwyt w podnośnik i obrócić w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, podnosząc samochód tak, aby koła nie dotykały do podłoża.
odległość koła od podłoża powinna wynosić ok. 30 mm. Przed zdemontowaniem nakrętek mocujących koło upewnić się, że pojazd jest stabilny i nie ma możliwości przesunięcia się ani poślizgu.
9. Poluzować nakrętki mocujące koło i całkowicie odkręcić palcami. Zdjąć koło i położyć je płasko na ziemi tak, aby nie mogło się toczyć. Aby założyć koło na piastę, należy je podnieść, dopasować otwory do śrub i założyć na nie koło. W razie trudności lekko pochylić koło i dopasować górny otwór obręczy do górnej śruby.
Następnie poruszać lekko kołem, aby dopasować pozostałe otwory do śrub.
OSTRZEŻENIE
- Obręcze kół i kołpaki mogą mieć ostre krawędzie. Należy obchodzić się z nimi ostrożnie, aby uniknąć poważnych skaleczeń.
- Przed założeniem koła sprawdzić, czy piasta lub koło nie są pokryte zanieczyszczeniami (błotem, smołą, żwirem itp.) utrudniającymi prawidłowe zamocowanie koła na piaście. Jeżeli takie zanieczyszczenia występują, należy je usunąć. Jeżeli koło i piasta nie przylegają dobrze do siebie, nakrętki mocujące koło mogą się poluzować, powodując odpadnięcie koła. Odpadnięcie koła spowoduje utratę panowania nad pojazdem. Może to być przyczyną poważnych obrażeń lub śmierci.
10.W celu zamontowania koła należy utrzymać je wsunięte na śruby, założyć nakrętki na śruby i lekko dokręcić je palcami. Poruszać kołem, aby je całkowicie osadzić, a następnie palcami dokręcić nakrętki do oporu.
11. opuścić pojazd na podłoże, obracając pokrętło podnośnika w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Następnie umieścić klucz w sposób przedstawiony na rysunku i dokręcić nakrętki mocujące koło. Upewnić się, że nakrętka mocująca koło jest całkowicie umieszczona w nasadce klucza. Nie wolno stawać na uchwycie klucza ani używać rurek przedłużających uchwyt klucza.
Zgodnie z oznaczeniami liczbowymi na schemacie kolejno, pewnie dokręcić wszystkie nakrętki. Następnie dokładnie sprawdzić prawidłowe dokręcenie każdej nakrętki. Po wypadku zalecamy sprawdzenie układu w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAi.
Moment dokręcania nakrętek mocujących koło: obręcze stalowe i ze stopów aluminium: 9-11 kGm
Dysponując manometrem, należy zdjąć osłonę zaworka i sprawdzić ciśnienie w oponie. Jeżeli ciśnienie jest niższe od zalecanego, należy powoli dojechać do najbliższej stacji obsługi i uzupełnić powietrze w oponie. Jeżeli ciśnienie jest zbyt wysokie, należy je odpowiednio obniżyć, wypuszczając powietrze z opony. Po sprawdzeniu lub wyregulowaniu ciśnienia w oponie należy zawsze założyć osłonę zaworka. W przeciwnym razie z opony może uchodzić powietrze. W przypadku zgubienia osłony zaworka należy niezwłocznie zaopatrzyć się w drugą i ją założyć.
Po wymianie koła zawsze wkładać koło z przebitą oponą na miejsce koła zapasowego oraz odkładać na miejsce podnośnik i narzędzia.
OSTROŻNIE
Śruby i nakrętki mocujące koła mają wymiary metryczne. Należy upewnić się, że przy montażu koła ponownie użyte są odkręcone wcześniej nakrętki lub, w przypadku wymiany, używane są nakrętki z identycznym gwintem metrycznym i o takim samym stożku.
Montaż nakrętek z gwintem niemetrycznym na śrubie z gwintem metrycznym lub odwrotnie nie zapewni prawidłowego mocowania koła do piasty i spowoduje zniszczenie śrub, które należy w takim przypadku wymienić.
Należy zwrócić uwagę, że większość nakrętek mocujących koła ma gwint niemetryczny. Zachować najwyższą ostrożność przy sprawdzaniu typów nakrętek przed zamontowaniem nieoryginalnych nakrętek i kół.
W przypadku wątpliwości zalecamy skontaktowanie się z autoryzowaną stacją obsługi HYUNDAI.
OSTRZEŻENIE - Śruby mocujące koła
Jeżeli śruby są uszkodzone, mogą nie zapewniać prawidłowego mocowania koła. Może to doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem, kolizji i poważnych obrażeń.
Aby zapobiec grzechotaniu podnośnika, uchwytu podnośnika, klucza do nakrętek mocujących koła i koła zapasowego podczas jazdy samochodu, należy je właściwie zamocować.
OSTRZEŻENIE - Niewłaściwe ciśnienie w kole zapasowym
Sprawdzić ciśnienie w ogumieniu niezwłocznie po zamontowaniu koła zapasowego. Doprowadzić ciśnienie w ogumieniu do wymaganej wartości, stosownie do potrzeb. Zobacz podrozdział "Opony i koła" w rozdziale 8.
Ważne - używanie dojazdowego koła zapasowego (opcja)
Samochód HYUNDAi wyposażony jest w dojazdowe koło zapasowe. Dojazdowe koło zapasowe zajmuje mniej miejsca niż koło pełnowymiarowe. Jest mniejsze niż zwykłe koło i przeznaczone wyłącznie do tymczasowego użytku.
OSTROŻNIE
- Używając dojazdowego koła zapasowego,
należy jechać ostrożnie.
Przy pierwszej okazji zamienić dojazdowe koło zapasowe na odpowiednie, pełnowymiarowe ogumione koło.
- Nie zaleca się jednoczesnego stosowania więcej niż jednego dojazdowego koła zapasowego.
OSTRZEŻENIE
Dojazdowe koło zapasowe przeznaczone jest wyłącznie do stosowania w przypadku awarii. Pojazd z zamontowanym dojazdowym kołem zapasowym nie powinien przekraczać prędkości 80 km/h. Aby uniknąć awarii koła zapasowego, która może doprowadzić do obrażeń ciała lub śmierci, należy zamontować oryginalne koło najszybciej, jak to jest możliwe.
Ciśnienie w dojazdowym kole zapasowym powinno wynosić 420 kPa.
UWAGA
Sprawdzić ciśnienie w ogumieniu po zamontowaniu koła zapasowego. Doprowadzić ciśnienie w ogumieniu do wymaganej wartości, stosownie do potrzeb.
Używając dojazdowego koła zapasowego, należy przestrzegać następujących zasad:
- Nigdy nie wolno przekraczać prędkości 80 km/h - przy wyższej prędkości koło może ulec uszkodzeniu.
- Aby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw, upewnić się, że prędkość jazdy dostosowana jest do warunków drogowych. Każda przeszkoda na drodze, taka jak dziura w nawierzchni czy gruz, może spowodować uszkodzenie dojazdowego koła zapasowego.
- Zbyt długie używanie koła tego typu może doprowadzić do awarii opony, utraty panowania nad pojazdem i ewentualnych obrażeń ciała.
- Nie wolno przekraczać dopuszczalnej masy ładunku ani dopuszczalnego obciążenia podanego na bocznej ściance opony koła dojazdowego.
- Unikać przejeżdżania przez przeszkody.
Średnica dojazdowego koła zapasowego jest mniejsza niż średnica normalnego koła i zmniejsza prześwit pojazdu o ok. 25 mm, co w niektórych wypadkach może doprowadzić do uszkodzenia samochodu.
- Nie wolno myć pojazdu z zamontowanym dojazdowym kołem zapasowym w myjni automatycznej.
- Nie wolno zakładać łańcuchów na dojazdowe koło zapasowe. Ze względu na mniejszy rozmiar koła nie ma możliwości prawidłowego założenia łańcucha. Mogłoby to spowodować uszkodzenie pojazdu i zgubienie łańcucha.
- Nie wolno montować dojazdowego koła zapasowego na przedniej osi, jeżeli pojazd ma jechać po śniegu lub lodzie.
- Nie wolno montować dojazdowego koła zapasowego w innym samochodzie, ponieważ koło jest przystosowane specjalnie do danego samochodu.
- Trwałość bieżnika dojazdowego koła zapasowego jest mniejsza niż zwykłego koła. Należy regularnie sprawdzać dojazdowe koło zapasowe i wymieniać zużyte opony na nowe w tym samym rozmiarze i tego samego typu, zamontowane na tej samej obręczy.
- opona zapasowego koła dojazdowego nie może być zakładana na inne obręcze kół. Na obręcz dojazdowego koła zapasowego nie można montować opon standardowych, zimowych, kołpaków ani osłon. W przeciwnym razie może nastąpić uszkodzenie zamontowanych elementów lub innych części samochodu.
- Nie wolno jednocześnie stosować więcej niż jednego dojazdowego koła zapasowego.
- Nie wolno ciągnąć przyczepy pojazdem z zamontowanym dojazdowym kołem zapasowym.
Zobacz tez:
Sprawdzanie ciśnienia kół
Sprawdzać ciśnienie kół raz na
miesiąc lub częściej.
Jednocześnie należy sprawdzić
także ciśnienie w kole zapasowym.
Sposób sprawdzania
Do sprawdzenia ciśnienia w
ogumieniu należy używać
ciśnieniom ...
RDS (System informacji radiowych)
System ten pozwala odbierać dodatkowe informacje transmitowane
przez stacje radiowe.
Odbiór stacji radiowych w obrębie jednej sieci nadawczej
Nacisnąć pokrętło "MENU".
Obracając pokrętło, wybrać tryb "Radio" i nacisnąć pokr ...
Używanie kluczyka
Używany do uruchamiania silnika.
Używany do blokowania i odblokowywania
drzwi (lub drzwi bagażnika).
OSTRZEŻENIE - Kluczyk
zapłonu
Pozostawianie dzieci bez opieki
w pojeździe z kluczykiem zapłonu
jest niebezpieczne, nawet gdy kluczyk
nie znajduje ...