Mercedes-Benz Klasa A: Kombinacje obręcze-opony

Mercedes-Benz Klasa A –> Obręcze kół i opony –> Kombinacje obręcze-opony

Informacje na temat dopuszczalnych kombinacji obręcze-opony można uzyskać w ASO Mercedes-Benz.
Regularnie oraz każdorazowo przed rozpoczęciem dłuższej jazdy należy skontrolować również ciśnienie w kole dojazdowym i w razie potrzeby je dopasować . Obowiązuje wartość podana na oponie.

Wskazówka 

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosowanie opon i kół oraz akcesoriów dopuszczonych do eksploatacji przez firmę Daimler AG w danym typie pojazdu.
Opony takie są specjalnie dostosowane do układów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jak ABS czy ESP i mają następujące oznaczenia:
Opony o oznaczeniu Mercedes-Benz Original Extended powinny być stosowane wyłącznie na dopuszczonych do eksploatacji obręczach.
Należy stosować tylko opony, obręcze oraz akcesoria sprawdzone i zalecane przez Daimler AG. W przeciwnym razie określone właściwości mogą się pogorszyć, np. właściwości jezdne, odgłosy, zużycie itd. Dodatkowo inne wymiary opon pod wpływem obciążenia mogą prowadzić do ocierania opon o nadwozie i elementy osi. Skutkiem może być uszkodzenie opony lub pojazdu.
Firma Daimler AG nie bierze odpowiedzialności za skutki lub szkody powstałe w wyniku eksploatacji opon i obręczy lub powiązanych elementów innych niż zalecane.
Informacji na temat opon, obręczy i ich dopuszczalnych zestawień udziela każdy fachowy serwis.

Firma Daimler AG nie sprawdza i nie zaleca opon wulkanizowanych, gdyż podczas wulkanizowania nie zawsze można rozpoznać wszystkie uszkodzenia. Dlatego firma Daimler AG nie może zagwarantować bezpieczeństwa podczas jazdy. Nie należy stosować opon, w przypadku których historia wcześniejszej eksploatacji nie jest znana.

Większe koła: im mniejszy jest przekrój opony przy określonym rozmiarze koła, tym gorszy jest komfort jazdy na drogach o złej nawierzchni. Stabilność i amortyzacja zmniejszają się a ryzyko, że w razie najechania na przeszkody dojdzie do uszkodzeń kół i opon, wzrasta.

Wartość zalecanego ciśnienia w oponach w różnych trybach eksploatacji znajduje się w tabeli z wartościami ciśnienia w oponach na pokrywie wlewu paliwa. Szczegółowe informacje dotyczące ciśnienia w oponach . Ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie i wyłącznie w zimnych oponach.
Wskazówki dotyczące wyposażenia pojazdu: pojazd

Wyjątek: w przypadku awarii można od nich odstąpić. Przestrzegać informacji zawartych w rozdziale "Opony MOExtended (opony o właściwościach awaryjnych)"

Pojazdy z oponami MOExtended nie są fabrycznie wyposażone w zestaw TIREFIT. W przypadku pofabrycznego montażu w pojeździe opon bez właściwości awaryjnych, np. opon zimowych, należy dodatkowo wyposażyć pojazd w zestaw TIREFIT. Zestaw TIREFIT jest dostępny w każdym fachowym serwisie.

Opuszczanie pojazdu z podnośnika

Ostrzeżenie  Jeśli śruby lub nakrętki kół nie zostaną dokręcone zalecanym momentem dokręcania, może dojść ...

Dojazdowe koło zapasowe

...

Zobacz tez:

Włączanie lub wyłączanie klimatyzacji
Wskazówki ogólne Wyłączenie klimatyzacji powoduje wyłączenie dopływu powietrza oraz jego cyrkulacji wewnątrz pojazdu. Na skutek tego szyby mogą zaparować. W związku z tym klimatyzację należy wyłączać jedynie na ...

Dźwignia TEMPOMATU
Włączanie lub zwiększanie prędkości Lampka kontrolna LIM Włączenie z aktualną lub ostatnio zapisaną prędkością Włączanie lub zmniejszanie prędkości Przełączanie między TEMPOMATEM a tymcz ...

Rotacja opon
aby wyrównać zużycie bieżników, zaleca się przekładanie opon co 12 000 km lub częściej, jeżeli występuje nieregularne zużycie. Przy przekładaniu sprawdzić wyważenie opon. Podczas przekładania opon zwr&oacut ...

Samochody