Mercedes-Benz Klasa A: Ważne zasady bezpieczeństwa

Kierowca odpowiada za ustawienie ciśnienia w oponach do zalecanej, odpowiedniej do warunków eksploatacji wartości dla zimnych opon . Należy pamiętać, że układ kontroli ciśnienia w oponach musi najpierw zaprogramować prawidłową wartość ciśnienia w oponach odpowiednią dla danych warunków eksploatacji. Próg ostrzegawczy dla komunikatu ostrzegawczego przy znaczącym spadku ciśnienia zależy od zaprogramowanych wartości referencyjnych. Po ustawieniu wartości ciśnienia w oponach dla zimnych opon, można ponownie uruchomić układ kontroli ciśnienia w oponach . Aktualne wartości ciśnienia w oponach są zapisywane jako nowe wartości referencyjne. Dzięki temu komunikaty ostrzegawcze pojawiają się dopiero wówczas, gdy ciśnienie w oponach znacząco obniży się.
Układ kontroli ciśnienia w oponach ostrzega kierowcę o nieprawidłowo ustawionym ciśnieniu w oponach. Należy uwzględnić wskazówki dotyczące zalecanego ciśnienia w oponach .
Układ kontroli ciśnienia w oponach może nie ostrzec przed nagłym spadkiem ciśnienia, spowodowanym np. wbiciem ciała obcego. W takim przypadku należy ostrożnie zahamować, aż do zatrzymania. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą.
Układ kontroli ciśnienia w oponach posiada w zestawie wskaźników żółtą lampkę ostrzegawczą, sygnalizującą spadek ciśnienia lub usterkę. W zależności od tego, jak miga lub świeci się lampka ostrzegawcza, jest sygnalizowane za niskie ciśnienie w oponie lub usterka układu kontroli ciśnienia w oponach:
Dodatkowo oprócz lampki ostrzegawczej na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat. Należy przestrzegać informacji na temat komunikatów na wyświetlaczu .
Do momentu zasygnalizowania kierowcy przez układ kontroli ciśnienia usterki może upłynąć do dziesięciu minut. Usterka sygnalizowana jest najpierw przez migającą (ok. minutę), a potem przez świecącą się lampkę ostrzegawczą ciśnienia w oponach. Gdy usterka zostanie usunięta, po kilku minutach jazdy lampka ostrzegawcza ciśnienia w oponach gaśnie.
Wartości ciśnienia w oponach wyświetlane przez komputer pokładowy mogą się różnić od zmierzonych za pomocą manometru na stacji paliw. Wartości ciśnienia w oponach wyświetlane przez komputer pokładowy odnoszą się do wysokości geograficznej poziomu morza. W miejscach wysoko położonych manometry pokazują wyższą wartość ciśnienia w oponach niż komputer pokładowy. W takiej sytuacji nie należy zmniejszać ciśnienia w oponach.
Wykorzystywanie w pojeździe lub w jego bezpośrednim otoczeniu nadawczo-odbiorczych urządzeń radiowych (np. krótkofalówki, słuchawki bezprzewodowe) może spowodować zakłócenia w układzie kontroli ciśnienia w oponach.

Wskazówki ogólne

W przypadku układu kontroli ciśnienia w oponach we wszystkich kołach zamontowane są czujniki, mierzące wartości ciśnienia w oponach. U ...

Elektroniczna kontrola ciśnienia w oponach

Upewnić się, że kluczyk w stacyjce jest przekręcony w położenie 2  Za pomocą lub na kierownicy wybrać menu Serwis . ...

Zobacz tez:

Wskazówki ogólne
OSTRZEŻENIE Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów: Jeśli prędkość obrotowa silnika jest wyższa od roboczej prędkości obrotowej i skrzynia biegów zostanie wtedy przełączona w położenie D lub R, pojazd ...

Ostrzeżenia ogólne dotyczące używania pasów bezpieczeństwa
Kierowca powinien przestrzegać (również osoby z nim podróżujące), wszystkich przepisów lokalnych dotyczących sposobu użycia pasów bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem podróży należy zapiąć zawsze pas ...

Zamykanie pokrywy komory silnikowej
 Przed zamknięciem pokrywy komory silnikowej sprawdzić:  Wszystkie korki w komorze silnikowej muszą być prawidłowo założone.  Z komory silnikowej muszą być usunięte rękawice, szmaty lub wszystkie pozostałe ...

Samochody